KATI ATIK TESİSİMİZİN SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

GÜNEKAB’ın yaklaşık 8 yıl önce başlayan Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’yle ilgili girişimi, dün yer teslimi ve sözleşme imzalanmasıyla birlikte yeni bir dönemece girdi.

İmza töreninde konuşan Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, günü tarihi bir gün olarak niteledi ve şöyle konuştu: “Şehrimizin tarihinde ilk defa modern bir katı atık tesisine kavuşmanın ilk adımını atmak üzereyiz. Katı atık dediğimiz sorunla ciddi anlamda baş edebilmek için yola çıktık. Medeni ülkelerde bu iş nasıl yapılıyorsa biz de artık bu projenin hayata geçirilmesiyle medeni tesise kavuşmuş olacağız.”

Özcan,  57. doğum günü nedeniyle çifte mutluluk yaşadığını ise şu cümlelerle ifade etti: “Bugün iki mutluluğu birden yaşıyorum. Bugün benim doğum günüm. Bu bir tesadüf. Bugün ayrıca Keşan’ın temizliği açısından da bir doğum günüdür.”

:::::::::::::::::::::::

Keşan, İpsala ve Enez ilçeleri ile bunlara bağlı 11 beldenin bir araya gelerek oluşturduğu GÜNEKAB (Güney Edirne Katı Atık Birliği)’ın yaklaşık 8 yıl önce başlayan Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’yle ilgili süreçte, dün sözleşmenin imzalanması ve akabinde yer teslimiyle yeni bir aşamaya geçildi.

Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nin bir süre önce yapılan ihalesi sonuçlandı ve dün düzenlenen imza töreniyle, ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalandı.

Keşan Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve saat 15.00’te başlayan imza törenine; izinde olan GÜNEKAB ve Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Çamlıca Belediye Başkanı Halil Büyükyatıkçı, Mecidiye Belediye Başkanı Recep Çınar, Yenimuhacir Belediye Başkanı Recep Ordu, Hacı Belediye Başkanı Cevdet Karagöz ile Keşan Belediyesi’nin GÜNEKAB delegeleri Erdoğan Gümülcineli, Ercan Dağlı ve Tanju Şapçı katıldı.

PROJENİN GELİŞİMİNİ ANLATTI

İlk olarak söz alan Birlik Başkanı Mehmet Özcan, projenin başlangıcından bu yana yaşanan gelişmeleri anlatarak şunları söyledi: “Bugünü Keşan adına tarihi bir gün diye nitelendirebiliriz. Şehrimizin tarihinde ilk defa modern bir katı atık tesisine kavuşmanın ilk adımını veya son adımını atmak üzereyiz. Gerek kırsal kesimi olsun gerekse büyük oranda nüfus barındıran şehirlerimizde olsun çöp dediğimiz bugünkü literatürde de kanunlarda, nizamlarda tanımlanan şekliyle katı atık dediğimiz sorunla ciddi anlamda baş edebilmek için yola çıktık.”

“CİDDİ BİR EMEĞİM VAR”

“Temizlik imandan gelir.” felsefesine uyan bir çalışmayı daha önceden yapamadıklarına kayıt düşen Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi dünyada, Avrupa’da, medeni ülkelerde bu iş nasıl yapılıyorsa, biz de artık bölgemizde, biraz sonra sözleşmesini imzalayacağımız projenin hayata geçirilmesiyle medeni tesise kavuşmuş olacağız.  O yüzden büyük bir mutluluk ve keyif duyuyorum. 8 yılı aşkın süredir bu proje üzerinde çok ciddi emeğim var. Projeyi bugüne kadar getirdik. Biraz hafızaları yoklamak için ilk adımı atışımızdan geçtiğimiz süreci sizlere anlatmak istiyorum.”

“MÜCADELEMİZ 2004’TE BAŞLADI”

Mehmet Özcan, tarihi projenin aşamalarını ara başlıklar halinde şöyle sıraladı: “2004 yılı ekim aylarında, Edirne İl Çevre Müdürlüğü’nden bize bir yazı geldi. Yazıda deniliyordu ki: <Edirne ilini; kuzey, orta, güney diye üçe ayırdık. Kuzeyde; Edirne, Havsa, Lalapaşa, Süloğlu. Edirne koordinatör belediye. Ortada; Uzunköprü, Meriç ve bağlı beldeler. Uzunköprü koordinatör belediye . Güneyde; Keşan, İpsala, Enez ilçeleri. Koordinatör belediye Keşan Belediyesi.> Biz bu şekilde görevlendirildik. İl Çevre Müdürlüğü’ne çöp kriterlerine uygun alternatif katı atık bertaraf tesis alanları yani eski tabirle yeni, modern çöp tesislerini yapacağımız alanları belirleyip göndermemiz istendi. 2004’ün ekim ayında, teknik elemanlarla beraber Keşan, Enez, İpsala üçgenini, coğrafyayı taradık ve bizzat mahallinde geziler yaptık. Çöp kriterlerine uyabilecek 6 yerin koordinatlarını belirterek il çevre müdürlüğüne sunduk.”

“2005… GÜNEKAB”

Bir yıl sonra, 11 Ekim 2005’de İl Mahalli Çevre Kurumu’nda şu anda Keşan – Edirne Karayolu’nun 5. km’sinde Kocayarma Devlet Ormanı dediğimiz mevkide, 172 dönüm orman arazisinin bu maksada uygun görüldüğü ifade edildi ve önerimiz İl Mahalli Çevre Kurulu’ndan geçti. Bu resmi bir tanımdır, şu anlama gelir: <Siz bundan sonra katı atıklarınızı yani çöplerinizi bu arazi parçasında halledeceksiniz.> Bu çok önemli adımdır. Hemen akabinde 3 ilçe ve 11 belde belediyesiyle bir birlik kurduk, adını da Güney Edirne Katı Atık Birliği yani baş harflerinin kısaltılmasıyla GÜNEKAB ismiyle kurduk.”

“2006… BİRLİK ONAYLANDI”

“Mahalli İdareler Birlikleri Kanunu kapsamında kurulan bu birlik, 2006 yılı Ağustos ayında Bakanlar Kurulu’nda onaylandı. 2007 Haziran ayında bölgesel ÇED Toplantısı’nı Keşanspor Düğün Salonu’nda yaptık. 15 gün sonra da Ankara’da Çevre Bakanlığı’nda 2. ÇED Toplantısı’na gittik. Bu süre içersinde birlik eliyle katı atık bertaraf tesisinin projelendirilmesine başladık. İstanbul’dan bir firmaya projemizi verdik. Bu arada İTÜ Çevre Bölümü ile de çevre sorunlarımızla ilgili sürekli teknik destek aldık. Onlarla birlikte çalıştık. Bu proje yapımından sonra nihai ÇED aşamasına girdik.”

“2007… ÇED RAPORU SÜRECİ”

“Son ÇED toplantımız 27 Ağustos 2007 yılında Ankara’da yapıldı. ÇED Raporu almak çok kolay bir süreç değil.”

“2008 – 2010 SÜRECİ”

“2010 yılının Ocak ayında kesin ÇED Raporumuzu aldık. Bu arada projelerimiz de Çevre Bakanlığı’nda onaylandı. Tabii proje çalışmaları yaparken mevzuat gereği jeoloji, jeofizik, hidro –  jeofizik çalışmalarının bir hayli zaman aldığını söylemek isterim. 2009 yerel seçimlerinde projemiz onaylandı. İPA Fonları’na davet edildik. Ardından finansman arayışına girdik. Mayıs 2009’da <Orman Arazilerinin Tahsisi İle İlgili Yönetmelik>i Danıştay, yasanın öngördüğünden fazla yetki verdiği gerekçesiyle iptal etti. Tabii bizim bertaraf tesis alanımız orman arazisi olduğu için burada bir duraklama sürecine girdik. Ardından, Bakanlık, Orman Kanunu’nun ilgili maddesinde değişiklik yaptı. Yönetmeliği tekrardan değiştirdiler. Bu da yaklaşık 1.5 yıla tekabül etti. Süratle biz bu yeni yönetmelik ve yeni yasanın öngördüğü şekilde bizden bakanlığın istediği belgeleri elden götürerek bakanlığa teslim ettik.”

“İHALE SÜRECİ”

 “Sonuçta ihale sürecine girdik. 26 Aralık 2011 tarihinde projemizi ihaleye çıkardık. Katılan firmalardan 2012 Ocak ayının ikinci yarısında en düşük teklif eden firmaya işi verdik. Fakat bir üstteki firma yetkilileri ihaleyi kazanan firmanın aşırı düşük sorgulamasını tam olarak veremediklerini belirterek itiraz etti. Bu arada da proje ihaleye çıkmazdan önce Çevre Bakanlığı’nın gıyabında bu tür tesisler için % 45-50’lere varan hibe verildiği ibaresine dayanarak Meclis Üyemiz Ercan Dağlı ile birlikte Sayın Bakan Veysel Eroğlu’ndan randevu alarak bölge milletvekillerimizle birlikte bakanımızı ziyaret ettik. Sayın bakan hibe sözü verdi. İhaleye çıkmazdan önce bir hafta arayla toplam 1 milyon 900 bin TL’yi, bu maksatla kullanmak üzere belediye hesabına yatırdılar. Neticede birliğin durumunu hepiniz biliyorsunuz.”

“İHALE İTİRAZ SÜRECİ NETİCELENDİ”

 “İhale ile ilgili itirazlar geçen hafta itibariyle neticelendi ve ÇEVKA İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ihaleyi kazandı. İhalenin bedeli 4 milyon 969 bin TL’dir. Paşayiğit’te bulunan Kocayarma Mevkii’ndeki 160 bin 400 m2’lik bir alana uygulanacak olan proje 18 ayda tamamlanacak. Uzun hikayenin sonunda biraz sonra sayın ÇEVKA Firması’nın sahibi ve sorumlusu ile birlikte ihale sözleşmesine imza atacağız.”

“2 DEV PROJENİN TEMELİ

AYNI ANDA ATILACAK”

Mehmet Özcan, sözlerinin ilerleyen bölümünde, Atık Su Arıtma Tesisleri ihalesinin de sonuçlandığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çevre ve Şehircilik Bakanı Veysel Eroğlu’na buradan teşekkür ediyorum. Kendisinin de temel atma töreninde olmasını arzu ediyorum demiştim. Bu projeyle beraber ayrıca Keşan’ın atık su arıtma tesislerinin kolektör ihalesi de sonuçlandı. İkisine de aynı günde kazmayı vurmayı hedefliyoruz. Temel atma ve açılışta da Sayın Bakan Eroğlu’nu sizlerin aracılığıyla bir kez daha aramızda görmekten mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.”

“2 MUTLULUĞU BİR ARADA YAŞIYORUM”

Projelerin bölge için hayırlı olmasını dileyen Özcan, nasıl bir çifte mutluluk yaşadığını şu cümlelerle ifade etti: “Bugün iki mutluluğu birden yaşıyorum. Bugün benim doğum günüm. Bu bir tesadüf. Bugün ayrıca Keşan’ın temizliği açısından da bir doğum günüdür. Bölgemize hayırlı olsun. Bu proje sadece Keşan’ı ilgilendiren bir proje değil. Bu proje; Keşan, İpsala, Enez ilçeleri ile bunlara bağlı 11 beldeyi ilgilendiren bir proje. Şu an birliğimize her ne kadar Keşan, İpsala ve Enez ilçeleri ile 11 belde belediyesi üye ise de çevre mevzuatına göre belediye sınırları dışında kalan yerleşim alanları da bu projeden faydalanmak zorunda. Çevre yasalarına göre bölgede böyle bir tesis inşa ettikten sonra belediye sınırları dışındaki yerleşim alanları da çöplerini gelişigüzel atamayacak. Bir disiplin içersinde onlar da toplanıp bizim tesisimizde bertaraf edilecek. Dolayısıyla Edirne’nin güneyinde böyle bir işletme, sadece Keşan’ı değil 3 ilçenin tamamını ilgilendiren bir proje olduğu için daha da anlamlı.”

“PROJEYE DÖRT ELLE SARILDIM”

Mehmet Özcan, Edirne’yi 3 bölgeye ayıran proje fikri ortaya çıktığı andan itibaren, bu işe dört elle sarıldığını belirterek, şöyle dedi: “Allah’a şükür şu anda Edirne genelinde ilk adımı biz atıyoruz. Orta ve Kuzey bölgelerinden çok çok ilerdeyiz. Bunu da gururla, iftiharla söylüyorum. Çünkü 8.5 yıllık emeğim var burada. Bu işleri yapmak kolay değil. Hele hele katı atık çöp tesisi yapmak. Hiç kolay değil. Bu iş zor bir iş. Bu tesisin ne anlama geldiğini kolay anlatamazsınız vatandaşlara. Eskisi gibi olacak bir şekilde reaksiyonu görürsünüz. Ama biz bunları hallettik ve bugün sözleşme imzalama ve yer teslimi aşamasına geldik. Geçen dönem bu yola çıktığımızda özellikle birlik kurma aşamasında tabii ki şu andaki GÜNEKAB Meclisi yapısı içersinde olmayan arkadaşlarım var. O dönem GÜNEKAB’ı kurarken 3 ilçe ve 11 belde belediye başkanı arkadaşımın hiçbir itirazları olmadan bir araya geldik. Değişik siyasi partilerden olmamıza rağmen bölgemizin sorununa inandık, kenetlendik. Bana o dönemin birlik meclisi ve bu dönemin meclisi çok büyük destek verdiler ve bugünlere geldik. Ben belediye başkanı arkadaşlarıma ve meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

ALYÜZ: BİZ EN İYİSİYİZ

Özcan’dan sonra söz alan ÇEVKA İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Firması Genel Müdürü Bekir Alyüz de yaptığı kısa konuşmada, böyle bir ihaleyi en iyi kuruluşun alması gerektiğini belirterek, kendilerinin en iyi olduklarını söyledi.

Alyüz, “Bizler müteahhit olarak genelde siyasilerle bu işleri yapıyoruz. Biliyorsunuz seçimle gelen siyasilerin çok dedikoduları olur zaman zaman. Biz ÇEVKA İnşaat olarak Türkiye’nin en büyük firmasıyız. Bu konuda uğraş veren firmalar 3-4 adet katı atık sahası yapmışken biz yılda 3-4 tane katı atık sahayı yapıyoruz. Onun için bu konuda gayet rahatız. İyi bir ekibe sahibiz. Projenin uygulanacağı yer Türkiye’nin en güzel katı atık sahasının yapılacağı bir yer. Kışın ve yazın işletmeye müsait bir yer. Başkanımızı da bu konuda tebrik ediyorum” dedi.

ÖZCAN: ESKİ ÇÖPLÜK REVİZE EDİLECEK

Yeniden söz alan Mehmet Özcan ayrıca bu proje başlar başlamaz eski çöplükle ilgili hazırlanan revizyon projesine başlayacaklarını ve Keşan’ı bu tür bir çirkin görüntüden kurtarmak amacında olduklarını belirtti.

İMZA, YER TESLİMİ, DOĞUM GÜNÜ…

Daha sonra Özcan ve Alyüz, sözleşmeyi hayırlı olması dilekleri ile imzaladılar.

İmza töreninin ardından Özcan, doğum günü pastasını kesti ve 57 yaşına girdiğini belirterek bu anlamlı kutlama için personeline teşekkür etti.